Princípy Pilates

1. Koncentrácia – ak vykonávame nejaký pohyb bez koncentrácie, zapájame často naše zlé stereotypné návyky. Metóda Pilates nás učí aby bol každý pohyb uvedomelý (premyslený) a tak sa stal najefektívnejším. Výsledkom je spojenie našej mysle s prácou tela.

 

2. Dýchanie – dych je najdôležitejšia súčasť pre aktiváciu hlbokého stabilizačného svalového systému. Správnym dýchaním teda aktivujeme tie najhlbšie svaly popri chrbtici a tak bojujeme proti bolestiam celého oporno – pohybového aparátu.

 

3. Centrum tela – centrum tela = centrum sily = POWER HOUSE tvorí  m.transverzus abdominis – priečny brušný sval, diaphragma – bránica, mm.multifidi – hĺbkové svaly pozdĺž chrbtice, diaphragma pelvis – panvové dno. Pri cvičení Pilates vychádza kontrola celého tela z jedného miesta.

 

4. Kontrola – Pri cvičení formou Pilates je nevyhnutná kontrola. Pri koncentrovanom cvičení poznávame naše hranice, ktoré by sme nemali prekračovať. Inak by sme cvičili neefektívne a prišlo by len k preťažovaniu. Tieto hranice však vďaka koncentrácii, kontrole a pravidelnému cvičeniu budeme stále posúvať.

 

5. Precíznosť – aj pri cvičení Pilates platí staré známe heslo „kvalita a nie kvantita“. Čím je pohyb pomalší, tým sa naše cvičenie stáva precíznejším.

 

6. Plynulosť – Pohyb pri cvičení by mal byť pomalý a plynulý. Sily sú tak vyrovnané a pohyb sa stáva kontrolovaným.

 

7. Izolácia – Pri cvičení by sme mali zapájať len svaly, ktorých aktivácia je potrebná pri vykonávaní daného cviku. Častokrát sa stáva, že pri cvičení zaťažujeme nesprávne svalové skupiny, tým vzniká svalová nerovnováha a my si namiesto pomoci poškodíme.

 

8. Rutina – Ak chceme dosiahnuť výsledky a naše ciele, malo by sa cvičenie stať rutinou. Pri pravidelnom cvičení začíname meniť svoju chôdzu – stáva sa ladnejšou, sed – stáva sa vyrovnanejším, stoj – stáva sa sebavedomejší bez ohľadu na pochod našich myšlienok.